• Historia szkoły

• Początki szkolnictwa w Jazgarzewie sięgają połowy XV wieku. Budynek, w którym obecnie mieści się szkoła, powstał  dzięki ofiarności wielu ludzi oraz determinacji i wytrwałości okolicznych mieszkańców. Zajęcia w nowo wybudowanej szkole rozpoczęły się we wrześniu 1937 r., a jej kierownikiem był Stefan Siatkiewicz.

W latach okupacji hitlerowskiej nauka była kontynuowana w szkole i na tajnych kompletach. Cześć pomieszczeń służyła Niemcom przejściowo za magazyn zbożowy i koszary żandarmerii.

Od września 1945 r. przez dwadzieścia lat szkołą kierował Stanisław Postek. Od 1962r. szkoła jako jedna z pięciu placówek w całej Polsce (i jedyna wiejska) wzięła udział w eksperymencie MEN według koncepcji prof. Bogdana Suchodolskiego. Przyczyniło się to do unowocześnienia budynku, zmiany umeblowania i sprzętu dydaktycznego,  przyniosło również wiele korzyści nauczycielom i uczniom.

Od października 1965 r. kierownikiem szkoły była Janina Postek. Dbała ona o wysoki poziom nauczania i zabiegała o polepszenie warunków materialnych w placówce. Wtedy właśnie m.in. założono centralne ogrzewanie.

Od 1976 r. obowiązki dyrektora przejęła mgr Danuta Fortuńska. W tych trudnych czasach burzliwych przemian gospodarczo-politycznych i społecznych przez wiele lat rodzice zbierali fundusze na rozbudowę i modernizację szkoły. Dwukrotnie zawiązywał się Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Jazgarzewie - pierwszy w 1984r., a kolejny w 1996 r. Dzięki akceptacji ówczesnych władz samorządowych, wielkiej ofiarności rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli marzenie mogło się urzeczywistnić. 2 października 1998 r. odbyła się  uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nową halę sportową. Prace budowlane postępowały bardzo szybko. Uroczyste otwarcie nowej hali nastąpiło 15 października 1999 r. Oprócz sali gimnastycznej budynek szkoły powiększył się o sześć nowych izb lekcyjnych.

W związku z wejściem w życie reformy oświatowej nasza placówka stała się siedzibą gimnazjum.

Od roku 2001 Zespołem Szkół Publicznych w Jazgarzewie kierował mgr Dariusz Bruszewski.

Nasza szkoła rozwija się, rośnie liczba uczniów. W placówce jest sala informatyczna, dobrze wyposażona biblioteka, stołówka. Uczniowie mogą korzystać z wielu form zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań, atrakcyjnych zajęć świetlicowych.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii szkoły były obchody 70-lecia, połączone z nadaniem imienia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Uroczystość odbyła się 28 maja 2008 roku. Na sztandarze Szkoły Podstawowej widnieje hasło : "Od siebie trzeba wymagać najwięcej". Motto dla Gimnazjum brzmi: "Szybujcie wysoko ku przyszłości..." Obie myśli są wzięte z wypowiedzi zacnego Patrona.

Rok 2008 zasługuje również na odnotowanie ze względu na fakt, że w naszej szkole zainstalowano 4 tablice interaktywne, sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie.

W 2009 roku Komitet Rodzicielski pokrył koszt kolejnych 3 takich tablic.

Nauczyciele korzystający ze wspomnianych nowoczesnych pomocy dydaktycznych stwierdzają, że tablice interaktywne nie tylko uatrakcyjniają lekcje, ale przede wszystkim podnoszą poziom wiedzy i umiejętności.

W czerwcu 2013 roku oddano do użytku nowe boisko.

Po śmierci dyr. D. Bruszewskiego, od 1 września 2015 r. szkołą kieruje dyr. Radosław Bożek.

Najważniejszą kwestią, z którą przyszło mu się zmierzyć, była rozbudowa szkoły. Oficjalnego otwarcia nowych sal lekcyjnych dokonano 12 października 2016 r. . Sześć sal zostało wyposażonych w nowe meble, tablice multimedialne, a pracownia fizyczno – chemiczna otrzymała również stół doświadczalny, dzięki czemu możliwy jest pokaz bardziej skomplikowanych eksperymentów niż to było dotychczas.

Wycieczki zagraniczne zorganizowane w 2014 i 2016 r. pozwoliły naszej młodzieży poznać kulturę innych nacji i rozwijać umiejętności z zakresu języków obcych.

Kształtowaniu postawy otwartości, tolerancji i szacunku dla innych kultur oraz narodów , a także pogłębianiu umiejętności językowych służyły tygodniowe zajęcia ze studentami – wolontariuszami , które odbyły się w czerwcu 2016 oraz w czerwcu 2017 r.

9 czerwca 2017 r. świętowaliśmy 80 – lecie Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie.

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego „ Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” w ramach międzynarodowego programu Erasmus +.