Nawigacja

ERASMUS+

Wydarzenia


Spotkanie 30.09.2019 r.

Różne pochodzenie, wspólna przyszłość.30 września 2019r.odbyło się w naszej szkole niezwykłe spotkanie poświęcone propagowaniu idei tolerancji i akceptacji. Spotkanie upowszechniające idee projektu międzynarodowego

 Projekt ten był realizowany w latach 2017-2019 w naszej placówce we współpracy z takimi krajami jak: Niemcy, Dania, Finlandia, Łotwa. Za projekt odpowiedzialne były : p. D. Dyguła, A. Zielińska – Miszczuk , I. Jastrzębowska, pomoc stanowili inni nauczyciele i uczniowie oraz ich rodzice.

Spotkanie było niezwykłe, bo o projekcie opowiadali sami interesariusze czyli uczniowie i nauczyciele, a słuchali przedstawiciele zaproszonych, zaprzyjaźnionych  szkół, w których realizowano, realizuje się lub będzie się tworzyć podobne przedsięwzięcia. Event uświetniła swoją obecnością pani wiceburmistrz H. Kułakowska – Michalak. Były prezenty i nagrody.

Dzięki takim spotkaniom możemy wiele zyskać, nauczyć się od siebie wzajemnie, przekazać cenną wiedzę, podzielić się radościami i wspomóc w przypadku wątpliwości.

Goście mogli zobaczyć prezentację dotyczącą realizacji projektu, usłyszeć różne historie nawiązujące do mobilności uczniów i nauczycieli, wziąć udział w konkursie wiedzy o języku angielskim, wysłuchać wywiadu z rodziną czeczeńskich uchodźców oraz spróbować smacznych potraw przygotowanych przez firmę cateringową .

Spotkanie to było jednocześnie podsumowaniem zadań projektowych platformy Erasmus+ realizowanych w naszej szkole.

Wszyscy spędzili czas w dobrej, sprzyjającej rozwojowi atmosferze. /I. Jastrzębowska/


Piknik rodzinny

Dnia 08.06.2019 odbył sie w naszej szkole piknik rodzinny, który w tym roku miał wyjątkowy charakter, gdyż stanowił zwieńczenie  projektu „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” w ramach programu Erasmus+. Piknik zaszczycili swoją obecnością Pan Burmistrz Daniel Putkiewicz oraz Pani Wiceburmistrz Hanna Kułakowska- Michalak.

Zaproszeni Goście wraz z rodzicami obejrzeli przedstawienie o Czerwonym Kapturku przygotowane przez uczniów klasy „0” pod kierownictwem pań: Anny Bieleckiej- Sternik i Weroniki Bielskiej. Spektakl bardzo sie podobał i zyskał uznanie w oczach publiczności. Prawdziwa perełką pikniku był pokaz młodych talentów, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje zdolności muzyczno – wokalne i taneczne. Mali artyści spisali sie znakomicie i na pewno jeszcze nie raz zabłysną przed nami swoim talentem.

Wszyscy goście mieli możliwość degustacji potraw wg przepisów krajów partnerskich projektu tj.: Niemiec, Łotwy , Danii i Finlandii przygotowanych przez uczniów biorących udział w projekcie oraz rodziców młodszych uczniów. Dodatkowo wystawiona była kawiarenka z wypiekami typowymi dla naszego kraju.  Kulminacyjnym punktem programu festynu był mecz siatkówki z udziałem uczniów naszej szkoły i wychowanków Domu Dziecka w Łbiskach. Uczniowie grali o Puchar Tolerancji naszego projektu. Gra była wyrównana, wszystkim dopisywał dobry humor i świetna forma.

Bardzo serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom  i Opiekunom, którzy wspomogli nasz piknik przygotowanymi potrawami, a przede wszystkim swoją obecnością. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym Nauczycielom. /D. Dyguła/ Galeria


Wycieczka do Finlandii

W dniach 31. marca- 06. kwietnia miało miejsce ostatnie spotkanie partnerskie w ramach projektu „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” w programie ERASMUS +. Tym razem troje uczniów: Natalia Woińska, Natalia Słowikowska, Juliusz Gosa i dwie nauczycielki naszej szkoły: Dorota Dyguła i Anna Zielińska- Miszczuk odwiedzili miasto Tampere w Finlandii.

Uczniowie z 5 krajów - Polski, Niemiec ,Łotwy, Danii i Finlandii mieli za zadanie w grupach międzynarodowych nakręcić dwa filmy . W jednym z nich mieli zaprezentować siebie , swój kraj i jego najciekawsze miejsca. Natomiast w drugim filmie, do którego trzeba było wymyślić dowolny scenariusz i wykorzystać roboty, mieli okazje wykazać się bogatą wyobraźnią i pomysłowością.

Niecodziennym wydarzeniem była wizyta w Nature school. Uczniowie mogli za pomocą doświadczeń poznać tajniki wiedzy przyrodniczej, w której goście poznali empiryczne sposoby przybliżania uczniom wiedzy przyrodniczej. Ponadto uczestnicy przeżyli trudną wędrówkę przez skuty lodem i zasypany śniegiem las oraz uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach przyrodniczych.

Program pobytu zakładał również poznanie kultury fińskiej, której obowiązkowym elementem jest sauna. Pobyt uczniów w rozgrzanej saunie, próby morsowania w lodowatym jeziorze, przepyszna kolacja, podczas której uczestnicy mieli możliwość skosztowania rarytasów kuchni fińskiej będą stanowiły z pewnością niezapomniane przeżycia.

Spotkanie w Tampere sprawiło uczniom i nauczycielom mnóstwo radości i było bardzo owocne ze względu na możliwość współpracy w grupach międzynarodowych, wymianę doświadczeń, przy jednoczesnym podnoszeniu kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego i niemieckiego. /D. Dyguła/ Galeria


Wizyta gości z zagranicy

W dniach 3 – 7 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność gościć 14 uczniów i 8 nauczycieli z 4 państw: Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii, które biorą udział w projekcie „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość”. Spotkanie miało na celu realizację założeń projektu w ramach programu Erasmus Plus, poznanie kultury krajów partnerskich oraz rozbudzenie postawy tolerancji wobec innych narodowości. Opiekę nad gośćmi sprawowały Dorota Dyguła oraz Anna Zielińska – Miszczuk. Tematem przewodnim wizyty w Polsce była sztuka. Na 4 dni sala widowiskowa szkoły zamieniła się w atelier artystyczne, gdzie w grupach międzynarodowych goście oraz nasi uczniowie pracowali nad stworzeniem wspaniałych dzieł plastycznych. Młodzi artyści pracując razem w drużynach wykonali wiele ozdób i dekoracji świątecznych, charakterystycznych dla poszczególnych państw. Uwieńczeniem tej pracy było wspólne dekorowanie choinki. Wszystko odbywało się w cudownej atmosferze przedświątecznego kolędowania w językach krajów partnerskich oraz w języku angielskim, który jest językiem przewodnim projektu.

Kluczowym punktem programu była praca nad obrazami graffiti, które dotyczyły tolerancji i współpracy.

Na pięciu ogromnych płytach uczniowie przedstawili swoje wyobrażenia i wizje tolerancji i akceptacji. Tworzenie graffiti stało się bodźcem do późniejszej rozmowy na temat projektu i jego realizacji. Uczestnicy wyrazili swoje spostrzeżenia i opowiedzieli o problemach związanych z tolerancją na świecie.

Ciekawym doświadczeniem i jednocześnie doskonałą zabawą okazały się warsztaty z robienia świec dekoracyjnych prowadzone przez Beatę Posiadły z Akademii Czterech Pór Roku. Świece wykonane przez uczniów wzbogaciły asortyment fantów wystawionych na sprzedaż i licytację podczas szkolnego kiermaszu bożonarodzeniowego. Poza pracami manualnymi goście i gospodarze rywalizowali ze sobą w zajęciach sportowych oraz wspólnie uczyli się tańców regionalnych.

Nasi goście mieli również okazję zwiedzić Warszawę oraz najciekawsze miejsca w okolicy i skorzystać z tutejszych atrakcji. Ponadto poznali naszą ojczystą kulturę, obyczaje i polską kuchnię, której wyśmienitych specjałów mieli okazję spróbować.

Spotkanie w naszej szkole było niezwykle udane i owocne, zdecydowanie podniosło kompetencje językowe uczniów, zawiązały się nowe przyjaźnie , które mamy nadzieję przetrwają próbę czasu i przyniosą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom projektu. Zapraszamy do galerii /D.Dyguła/


W  piątek 19 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Dzień ten ściśle wpisuje się w realizację  projektu „ Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” realizowanego w ramach programu ERSMUS +. Jego głównym celem jest uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia.

Przedstawicieli wszystkich klas 4-8 zaprosiliśmy do udziału w konkursie wiedzy ogólnej o krajach

europejskich. Po zaciętej walce, najlepszą znajomością tematu wykazali się uczniowie klasy 8a. Klasa 6a wywalczyła miejsce drugie, a trzecie klasa 3bg. Uczniowie w quizie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z krajami europejskimi i ich językami oraz sprawdzić swoje kompetencje językowe.

 Po zabawie wybrane grupy uczniów zaprezentowały znakomity repertuar muzyczno- taneczny. Mogliśmy obejrzeć pokaz tańców charakterystycznych dla krajów europejskich min. „taniec alpejski” z Austrii, „taniec fiński”, słynną „zorbę” z Grecji, „kalinkę” z Rosji i niezwykle popularną w Polsce „belgijkę” pochodzenia skandynawskiego. Po tańcach sala rozbrzmiewała wielojęzycznymi piosenkami.

 Niezwykle ciekawy był wywiad z Mają Aniłokowską- uczennicą naszej szkoły, która kilka lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Dziewczynka opowiedziała o amerykańskiej szkole i przedstawiła wiele ciekawostek o kulturze Ameryki.

Podczas trzech polsko-angielskich prezentacji o krajach europejskich uczniowie przybliżyli ich kulturę oraz realia życia. Prezentacje zawierały min. informacje o wyjazdach do krajów partnerskich  w ramach naszego programu. Uczniowie mieli możliwość poznania wielu nowych słów np. jak w języku duńskim  podziękować czy też zapewnić wybrankę o swoim uczuciu.

 Po wyczerpującej nauce miał miejsce „festiwal dań” charakterystycznych dla różnych krajów. Podczas uczty skosztować mogliśmy wiele wyśmienitych dań z całego świata. Włoskie pizza oraz tiramisu,  francuska szarlotka, grecki gyros, niemieckie Lebkuchen, Karoffelsalt i Flachwickel, duńskie ciastka waniliowe, amerykańskie brownie a także kaukaska Adżyka, meksykańska quesadilla i tortilla były niezwykle smacznym zakończeniem imprezy.

Ponadto, korzystając z przygotowanego przez poszczególne klasy wystroju każdej sali każdy mógł poszerzyć swoja wiedzą realioznawczą i kulturoznawczą na temat państw europejskich oraz  dowiedzieć się więcej o celach i  działaniach, naszego projektu. /D. Dyguła/ Zapraszamy do galerii.


Wyjazd do Danii

W dniach 17-21 października miało miejsce w Danii spotkanie uczniów oraz nauczycieli z Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii, biorących udział w projekcie „ Różne podchodzenie – wspólna przyszłość” w ramach programu Erasmus +. W wyjeździe uczestniczyły nauczycielki Dorota Dyguła, Anna Zielińska – Miszczuk oraz troje uczniów: Patrycja Lewandowska, Jakub Ruta oraz Tomasz Banasiewicz. Gospodarzem była szkoła Tibberuspskolen w miejscowości  Espergaerde. Podobnie jak  na Łotwie wizyta miała na celu realizację założeń projektu w ramach programu Erasmus Plus, poznanie kultury krajów partnerskich oraz rozbudzenie postawy tolerancji wobec innych narodowości.

Program pobytu w Danii łączył przyjemne z pożytecznym. Uczniowie oraz nauczyciele otrzymali niezwykle ciekawe zadanie jakim było stworzenie musicalu. Pracując w grupach międzynarodowych uczestnicy napisali 5 znakomitych piosenek do melodii znanego z lat 80-tych przeboju wykonywanego przez Jasona Donovana: „Any my dream will do”. Doskonały humor i świetna zabawa towarzyszyła szczególnie podczas wykonywania napisanych utworów.

Odpoczynkiem od ciężkiej pracy były popołudniowe spotkania uczniów,  wspólne wyjścia na kolacje, zwiedzanie pobliskich miejsc oraz  korzystanie z tamtejszych atrakcji.  Bardzo ciekawym punktem była wspólna wycieczka do czarującej, przepełnionej  imponującymi zabytkami i ciekawą historią Kopenhagi.

Pobyt w Danii należy do niezwykle udanych. Zawarto znajomości z ludźmi z innych krajów, wymieniono doświadczenia, poglądy, spostrzeżenia na wielu obszarach, poznano kulturę i realia innych krajów a wszystko to w doskonałej atmosferze i najważniejsze podnosząc kompetencje z języka angielskiego. Z niecierpliwością czekamy na wizytę przedstawicieli z krajów partnerskich w grudniu 2018. /D. Dyguła/ Zapraszamy do galerii.


Konferencja w Zalesiu

Dnia 14 marca 2018r. delegacja nauczycieli oraz uczniów z naszej szkoły wzięła udział w konferencji poświęconej realizacji projektów edukacyjnych z funduszy zewnętrznych. Spotkanie odbyło się w  Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Delegaci wysłuchali kilku prelekcji  dotyczących projektów Erasmus + zrealizowanych  w Przedszkolu nr 7 w Zalesiu Górnym ,w Zespole Szkół nr 2 im. Emilii Plater i IV LO im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie. Niezwykle ciekawe były warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się rozwiązywać zadania stosując QR Code. Ponadto uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali stoisko z materiałami i informacjami   dotyczącymi naszego projektu - Rożne pochodzenie – wspólna przyszłość.  Konferencja była doskonałą okazją do  zaprezentowania dotychczasowych  działań związanych z projektem. /D. Dyguła/ Zapraszamy do galerii.


Wyjazd na Łotwę

W dniach 8-13 kwietnia 2018 roku, nauczycielki Dorota Dyguła i Anna Zielińska-Miszczuk oraz sześcioro uczniów klas 3 gimnazjum: Klaudia Ruta, Klaudia Wolska, Paweł Zawiślak, Marika Gąsior, Aleksandra Gołębiowska i Zofia Rybka wzięło udział w projektowej mobilności na Łotwę w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus Plus, Akcja 2 „Partnerstwa strategiczne”, pod nazwą: „Różne pochodzenie, wspólna przyszłość”. Spotkanie to odbyło się w miasteczku Smiltene na Łotwie w szkole Smiltenes Vidusskola. Celem wizyty było wspólne realizowanie założeń projektu w ramach programu Erasmus Plus, poznanie kultury krajów partnerskich oraz rozbudzenie postawy tolerancji wobec innych narodowości. Razem z przedstawicielami z Polski w realizacji zadań uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wyprawy edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi w regionie. Program zwiedzania obejmował m. in. wycieczkę do stolicy Łotwy – Rygi. Spotkanie w Smiltene zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach. Młodzież nawiązała nowe kontakty i przyjaźnie, poznała nową kulturę, a przede wszystkim miała okazję podniesienie kompetencji w zakresie języka angielskiego. Przed nami rewizyta wszystkich partnerów z krajów uczestniczących w projekcie w grudniu 2018. /A. Zielińska – Miszczuk/ Zapraszamy do galerii.


Debata

Dnia 05.04.2018 w SP w Jazgarzewie odbyła się debata poświęcona tolerancji, akceptacji, emigracji w odniesieniu do uchodźców, którzy przebywają na terenie naszego kraju. Na spotkanie, w którym brała udział cała społeczność szkolna zostali zaproszeni goście specjalni- ukraińska rodzina oraz Dyrektor Ośrodka dla Uchodźców mieszczącego się w pobliżu Góry Kalwarii. Rodzina z Ukrainy przybyła do Polski kilka lat temu na skutek represji i prześladowań. Podczas uroczystości wyświetlane były filmy przybliżające problematykę migracji ludzi na świeci, uczniowie przeprowadzili wywiad z zaproszonymi gośćmi, o swojej sytuacji opowiedziały również dzieci uczęszczające do szkoły w Jazgarzewie, które także przyjechały z Ukrainy i zamieszkały w tej małej miejscowości.

Uczniowie klas 3 gimnazjum prowadzili ożywioną dyskusję na temat stosunku do uchodźców, sposobu ich traktowania przez Polaków oraz próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy uchodźców należy się bać czy nie? Odbyło się także sadzenie drzewa - dębu, symbolu siły, solidarności i pojednania. W czasie spotkania został poruszony bardzo istotny i aktualny problem, żywy i bolesny, zwłaszcza dla ludzi, którzy uciekli ze swojej ojczyzny, zostawili za sobą całe dotychczasowe życie, rodzinę, przyjaciół, pracę i musieli zacząć wszystko od nowa w obcym, nieznanym i często mało przyjaznym miejscu. Debacie towarzyszyło wiele emocji, pojawiły się nawet łzy wzruszenia, ale była też radość i zrozumienie. Uczniowie placówki poznali prawdziwe ludzkie historii, nie telewizyjne czy internetowe, ale takie, które dzieją się na naszych oczach. Zobaczyli ludzi z krwi i kości poszkodowanych przez życie.

Uroczystość została zorganizowana w ramach realizacji projektu Erasmus +. W planach jest jeszcze wiele atrakcyjnych działań związanych z projektem pt. „Różne pochodzenie, wspólna przyszłość”. /I. Jastrzębowska/ Zapraszamy do galerii.


Warsztaty

Dnia 27 lutego 2018 uczniowie klas 3 gimnazjum wzięli udział w warsztatach, których tematyką była sytuacja uchodźców w Polsce. Zajęcia zorganizowane zostały przez Fundację Ocalenie, a sfinansowane z środków UE. Zajęcia odbyły się w ramach projektu unijnego Erasmus +. Uczniowie brali udział w dyskusji o stereotypach dotyczących migrantów oraz poszczególnych narodowości, pracowali w grupach oraz zapoznali się ze statystykami dotyczącymi demografii, a także przestępczości występującej wśród ludności uchodźczej. Uczniowie byli zainteresowani programem warsztatów i wykazali się dużą aktywnością. Zapraszamy do galerii


Wieczór filmowy

Dnia 31 października 2017 zorganizowano wieczór filmowy dla uczniów biorących udział w projekcie ”Różne pochodzenie – wspólna przyszłość”. Wyświetlony został film pt.: „Almanya” w reżyserii Yasemina Samdereli. Jest to komediodramat o wielopokoleniowym klanie Turków, od dziesięcioleci mieszkających w Niemczech. Przedstawia ich codzienne problemy, rozterki dotyczące przynależności narodowej i kulturowej. Film wpisuje się w temat projektu. Po projekcji, w sympatycznej atmosferze, odbyła się pogadanka na temat tolerancji, odmienności kulturowej, stosunku Polaków do imigrantów z różnych krajów. Rozmowę prowadziły pani dyrektor Izabela Jastrzębowska, pani Anna Zielińska -Miszczuk i pani Dorota Dyguła. Uczniowie chętnie i odważnie uczestniczyli w dyskusji. /D.Dyguła/  Zapraszamy do galerii.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jazgarzewie
  ul. Szkolna 10
  05-502 Piaseczno
  REGON: 000799701
  zsp.jazgarzew@op.pl

  Inspektor Ochrony Danych
  Anna Pogorzelska
  rodoanka@gmail.com
 • 22 756-72-51
  22 757-54-05

Galeria zdjęć