Konferencja w Zalesiu

Dnia 14 marca 2018r. delegacja nauczycieli oraz uczniów z naszej szkoły wzięła udział w konferencji poświęconej realizacji projektów edukacyjnych z funduszy zewnętrznych. Spotkanie odbyło się w  Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Delegaci wysłuchali kilku prelekcji  dotyczących projektów Erasmus + zrealizowanych  w Przedszkolu nr 7 w Zalesiu Górnym ,w Zespole Szkół nr 2 im. Emilii Plater i IV LO im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie. Niezwykle ciekawe były warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się rozwiązywać zadania stosując QR Code. Ponadto uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali stoisko z materiałami i informacjami   dotyczącymi naszego projektu - Rożne pochodzenie – wspólna przyszłość.  Konferencja była doskonałą okazją do  zaprezentowania dotychczasowych  działań związanych z projektem. /D. Dyguła/ Zapraszamy do galerii.

Wyjazd na Łotwę

W dniach 8-13 kwietnia 2018 roku, nauczycielki Dorota Dyguła i Anna Zielińska-Miszczuk oraz sześcioro uczniów klas 3 gimnazjum: Klaudia Ruta, Klaudia Wolska, Paweł Zawiślak, Marika Gąsior, Aleksandra Gołębiowska i Zofia Rybka wzięło udział w projektowej mobilności na Łotwę w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus Plus, Akcja 2 „Partnerstwa strategiczne”, pod nazwą: „Różne pochodzenie, wspólna przyszłość”. Spotkanie to odbyło się w miasteczku Smiltene na Łotwie w szkole Smiltenes Vidusskola. Celem wizyty było wspólne realizowanie założeń projektu w ramach programu Erasmus Plus, poznanie kultury krajów partnerskich oraz rozbudzenie postawy tolerancji wobec innych narodowości. Razem z przedstawicielami z Polski w realizacji zadań uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wyprawy edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi w regionie. Program zwiedzania obejmował m. in. wycieczkę do stolicy Łotwy – Rygi. Spotkanie w Smiltene zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach. Młodzież nawiązała nowe kontakty i przyjaźnie, poznała nową kulturę, a przede wszystkim miała okazję podniesienie kompetencji w zakresie języka angielskiego. Przed nami rewizyta wszystkich partnerów z krajów uczestniczących w projekcie w grudniu 2018. /A. Zielińska – Miszczuk/ Zapraszamy do galerii.

Debata

Dnia 05.04.2018 w SP w Jazgarzewie odbyła się debata poświęcona tolerancji, akceptacji, emigracji w odniesieniu do uchodźców, którzy przebywają na terenie naszego kraju. Na spotkanie, w którym brała udział cała społeczność szkolna zostali zaproszeni goście specjalni- ukraińska rodzina oraz Dyrektor Ośrodka dla Uchodźców mieszczącego się w pobliżu Góry Kalwarii. Rodzina z Ukrainy przybyła do Polski kilka lat temu na skutek represji i prześladowań. Podczas uroczystości wyświetlane były filmy przybliżające problematykę migracji ludzi na świeci, uczniowie przeprowadzili wywiad z zaproszonymi gośćmi, o swojej sytuacji opowiedziały również dzieci uczęszczające do szkoły w Jazgarzewie, które także przyjechały z Ukrainy i zamieszkały w tej małej miejscowości.

Uczniowie klas 3 gimnazjum prowadzili ożywioną dyskusję na temat stosunku do uchodźców, sposobu ich traktowania przez Polaków oraz próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy uchodźców należy się bać czy nie? Odbyło się także sadzenie drzewa - dębu, symbolu siły, solidarności i pojednania. W czasie spotkania został poruszony bardzo istotny i aktualny problem, żywy i bolesny, zwłaszcza dla ludzi, którzy uciekli ze swojej ojczyzny, zostawili za sobą całe dotychczasowe życie, rodzinę, przyjaciół, pracę i musieli zacząć wszystko od nowa w obcym, nieznanym i często mało przyjaznym miejscu. Debacie towarzyszyło wiele emocji, pojawiły się nawet łzy wzruszenia, ale była też radość i zrozumienie. Uczniowie placówki poznali prawdziwe ludzkie historii, nie telewizyjne czy internetowe, ale takie, które dzieją się na naszych oczach. Zobaczyli ludzi z krwi i kości poszkodowanych przez życie.

Uroczystość została zorganizowana w ramach realizacji projektu Erasmus +. W planach jest jeszcze wiele atrakcyjnych działań związanych z projektem pt. „Różne pochodzenie, wspólna przyszłość”. /I. Jastrzębowska/ Zapraszamy do galerii.

Warsztaty

Dnia 27 lutego 2018 uczniowie klas 3 gimnazjum wzięli udział w warsztatach, których tematyką była sytuacja uchodźców w Polsce. Zajęcia zorganizowane zostały przez Fundację Ocalenie, a sfinansowane z środków UE. Zajęcia odbyły się w ramach projektu unijnego Erasmus +. Uczniowie brali udział w dyskusji o stereotypach dotyczących migrantów oraz poszczególnych narodowości, pracowali w grupach oraz zapoznali się ze statystykami dotyczącymi demografii, a także przestępczości występującej wśród ludności uchodźczej. Uczniowie byli zainteresowani programem warsztatów i wykazali się dużą aktywnością. Zapraszamy do galerii

Wieczór filmowy

Dnia 31 października 2017 zorganizowano wieczór filmowy dla uczniów biorących udział w projekcie ”Różne pochodzenie – wspólna przyszłość”. Wyświetlony został film pt.: „Almanya” w reżyserii Yasemina Samdereli. Jest to komediodramat o wielopokoleniowym klanie Turków, od dziesięcioleci mieszkających w Niemczech. Przedstawia ich codzienne problemy, rozterki dotyczące przynależności narodowej i kulturowej. Film wpisuje się w temat projektu. Po projekcji, w sympatycznej atmosferze, odbyła się pogadanka na temat tolerancji, odmienności kulturowej, stosunku Polaków do imigrantów z różnych krajów. Rozmowę prowadziły pani dyrektor Izabela Jastrzębowska, pani Anna Zielińska -Miszczuk i pani Dorota Dyguła. Uczniowie chętnie i odważnie uczestniczyli w dyskusji. /D.Dyguła/  Zapraszamy do galerii.