Nawigacja

Kronika

Kronika 2018/2019

Zimowe wariacje

Zimowe wariacje

14. 01. 2019 r. zerówka i klasa 3a uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z panią Oleną w Bibliotece w Jazgarzewie. Tym razem słuchaliśmy opowieści o Mozarcie, Schubercie i Straussie. Pani Olena przybliżyła nam pojęcie wariacji w muzyce. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność wysłuchania fragmentów pieśni Schuberta w wykonaniu pani wiolonczelistki. /A.Bielecka- Sternik, K.Perzyk, D. Dudzińska/

Jasełka

Tradycją naszej szkoły są coroczne JASEŁKA przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku; w środę 19 grudnia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie ściśle wpisujące się w projekt „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” w ramach programu Erasmus.

Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą atmosferę i miłe doznania wizualne oraz słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność mogła zobaczyć w różnych scenkach jakie tradycje bożonarodzeniowe obwiązują w różnych krajach Europy oraz usłyszeć przepiękne kolędy wykonane w kilku językach: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, solistów, instrumentalistów, nauczycieli: pani Margarity Kajkowej oraz pani Anny Maksymiuk opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. Natomiast uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także sposobność zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych./ D. Dyguła/

Warsztaty pierwszej pomocy

Warsztaty pierwszej pomocy

W dniu 18.12.2018 r. odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej adresowane dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie. Podczas tych warsztatów uczniowie nauczyli się jak zachowywać się bezpiecznie, w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu Uczniowie nabyli umiejętności udzielania pierwszej pomocy. /D. Kucharczyk - Przykaza/ Zapraszamy do galerii.

 

Po ukończeniu warsztatów uczniowie będą:

• potrafili zachować się w różnych zagrażających sytuacjach życiowych;

• pamiętali, że aby zacząć kogoś ratować musisz zapewnić sobie bezpieczeństwo;

• potrafili prawidłowo wezwać pomoc;

• wiedzieli, jak sprawdzić stan przytomności;

• potrafili prawidłowo udrożnić drogi oddechowe;

• potrafili prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia;

• potrafili ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej

• potrafi ocenić, kiedy należy wykonać wdechy ratownicze; i masaż serca

• potrafi wykonać prawidłowe wdechy ratownicze;

• wiedzieli, jakie czynności wykonać przy zranieniu;

• wiedzieli, jakie czynności można wykonać przy złamaniu kości;

•potrafili tamować krwotok z nosa;

Konkurs kolęd

Konkurs kolęd

W dniu 17.12.2018, w SP nr 2 odbył się 10 Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Zespół ''KAPELA Z JAZGARZEWA'' w składzie: Jagoda Zarzycka, Małgorzata Reguła, Martyna Florczak i Ula Warmiak zajął 2 miejsce w kategorii ''Zespoły''. W kategorii „Soliści” 3 miejsce zajęły ex aequo Władzia Zelenko i Małgosia Reguła. Gratulujemy. /M. Kajkowa/

Erasmus - wizyta gości z zagranicy

Erasmus - wizyta gości z zagranicy

W dniach 3 – 7 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność gościć 14 uczniów i 8 nauczycieli z 4 państw: Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii, które biorą udział w projekcie „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość”. Spotkanie miało na celu realizację założeń projektu w ramach programu Erasmus Plus, poznanie kultury krajów partnerskich oraz rozbudzenie postawy tolerancji wobec innych narodowości. Opiekę nad gośćmi sprawowały Dorota Dyguła oraz Anna Zielińska – Miszczuk. Tematem przewodnim wizyty w Polsce była sztuka. Na 4 dni sala widowiskowa szkoły zamieniła się w atelier artystyczne, gdzie w grupach międzynarodowych goście oraz nasi uczniowie pracowali nad stworzeniem wspaniałych dzieł plastycznych.

Młodzi artyści pracując razem w drużynach wykonali wiele ozdób i dekoracji świątecznych, charakterystycznych dla poszczególnych państw. Uwieńczeniem tej pracy było wspólne dekorowanie choinki. Wszystko odbywało się w cudownej atmosferze przedświątecznego kolędowania w językach krajów partnerskich oraz w języku angielskim, który jest językiem przewodnim projektu.

Kluczowym punktem programu była praca nad obrazami graffiti, które dotyczyły tolerancji i współpracy. Na pięciu ogromnych płytach uczniowie przedstawili swoje wyobrażenia i wizje tolerancji i akceptacji. Tworzenie graffiti stało się bodźcem do późniejszej rozmowy na temat projektu i jego realizacji. Uczestnicy wyrazili swoje spostrzeżenia i opowiedzieli o problemach związanych z tolerancją na świecie.

Ciekawym doświadczeniem i jednocześnie doskonałą zabawą okazały się warsztaty z robienia świec dekoracyjnych prowadzone przez Beatę Posiadły z Akademii Czterech Pór Roku. Świece wykonane przez uczniów wzbogaciły asortyment fantów wystawionych na sprzedaż i licytację podczas szkolnego kiermaszu bożonarodzeniowego. Poza pracami manualnymi goście i gospodarze rywalizowali ze sobą w zajęciach sportowych oraz wspólnie uczyli się tańców regionalnych.

Nasi goście mieli również okazję zwiedzić Warszawę oraz najciekawsze miejsca w okolicy i skorzystać z tutejszych atrakcji. Ponadto poznali naszą ojczystą kulturę, obyczaje i polską kuchnię, której wyśmienitych specjałów mieli okazję spróbować.

Spotkanie w naszej szkole było niezwykle udane i owocne, zdecydowanie podniosło kompetencje językowe uczniów, zawiązały się nowe przyjaźnie , które mamy nadzieję przetrwają próbę czasu i przyniosą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom projektu. Zapraszamy do galerii /D.Dyguła/

Mobilne planetarium

Mobilne planetarium

W dniach 11-12 grudnia gościliśmy w naszej szkole Mobilne Planetarium. Uczniowie wszystkich klas zaproszeni zostali na seanse do ogromnego namiotu – planetarium. W czasie pokazów odbyliśmy podróż po wszechświecie – obserwowaliśmy i „zwiedzaliśmy” planety naszego Układu Słonecznego oraz poznaliśmy historię i znaczenie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Seanse dostarczyły niezapomnianych wrażeń oraz rozbudziły wyobraźnię! /A. Maksymiuk/ Zapraszamy do galerii.

Projekt - model komórki

Projekt - model komórki

Uczniowie klas piątych po cyklu lekcji na temat budowy różnych komórek wykonali modele komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych z dowolnych materiałów dostępnych w ich domach. Efekty były zaskakujące: powstały komórki z galaretki, butelek i baniaków po napojach, zmywaków, gąbek, makaronu, plasteliny, styropianu....Wykonanie tych kolorowych modeli ułatwiło dzieciom zapamiętanie trudnych nazw, takich jak np. chloroplast, czy mitochondrium oraz utrwaliło wiadomości na temat różnic w budowie różnych typów komórek. /A. Chmielewska/.

Żywe lekcje przyrody

Żywe lekcje przyrody

W listopadzie i grudniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać ciekawe owady, jaszczurki oraz węże podczas lekcji przyrody na żywo. Lekcje te w dużej części były dofinansowane z budżetu Sołectwa w Jazgarzewie, W czasie spotkań uczniowie wysłuchali wielu ciekawych informacji na temat przedstawianych zwierząt oraz mieli okazję zobaczyć i dotknąć zarówno owady, jak i gady przywiezione przez prelegentów na zajęcia. Takie lekcje bardzo podobały się młodzieży. Wszyscy czuli się jakby byli w zoo, z tą różnicą, że tam nie można dotykać zwierząt. Zapraszamy do galerii. /A. Chmielewska/

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2018

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2018

W piatek 7 grudnia po raz kolejny odbył się w naszej szkole charytatywny kiermasz świąteczny. Oto fotorelacja z imprezy.

Wizyta w Wielkiej Fabryce Elfów

Wizyta w Wielkiej Fabryce Elfów

5.12.2018 r. pomocnicy Św. Mikołaja oprowadzili zeróweczkę po zakamarkach Wielkiej Fabryki Elfów na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wspólnie pomogliśmy odnaleźć elfom składniki świątecznego eliksiru, który spowodował, że Mikołaj na nowo polubił święta. Wiele radości sprawiły nam zabawy na dmuchanych placach zabaw i w basenach z kulkami. Wizytę zakończyliśmy spotkaniem ze Św.Mikołajem. Zapraszamy do galerii! /W. Bielska, A. Bielecka- Sternik/.

Spotkanie z Hanną Niewiadomską

Spotkanie z Hanną Niewiadomską

W środę, 21 listopada odbyło się spotkanie najmłodszych uczniów (kl. 1 i "0") naszej szkoły z autorką wierszy dla dzieci, panią Hanną Niewiadomską. Podczas spotkania poetka opowiadała o tym, jak tworzy rymy i wiersze, gdzie szuka pomysłów.  Dzieci miały okazję wysłuchać wierszy przez nią napisanych i przeczytanych.  Wspólnie z naszym Gościem uczniowie napisali swój pierwszy wiersz. Na zakończenie najmłodsi wyrecytowali wiersze Hanny Niewiadomskiej, których nauczyli się wcześniej na pamięć. Po spotkaniu autorka rozdawała chętnym autografy. Zapraszamy do galerii.

Z wizytą u króla Jana

Z wizytą u króla Jana

Jesienią, klasy 0, 1a, 2a i 3a wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyły w warsztatach i lekcjach muzealnych przeprowadzanych przez Muzeum Pałacu w Wilanowie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić pałac króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki podczas lekcji „Z wizytą u Króla”. W czasie warsztatów historycznych dowiedzieli się wielu ciekawostek nt. historycznych ubiorów szlacheckich, rodzajów czcionek drukarskich, postaci uwiecznionych na obrazach oraz barwnych plafonach i rzeźbach przysufitowych. Dzieci zaprojektowały wielobarwne stroje dla szlachcica i szlachcianki, drukowały swoje imiona, malowały odlewy gipsowe znaków zodiaku oraz rzeźbiły w mydle. /K. Sadowska/ Zapraszamy do galerii.

Projekt przyrodniczo - czytelniczy

Projekt przyrodniczo - czytelniczy

W naszej szkole realizowany jest projekt przyrodniczo - czytelniczy pt. "Różnorodność roślin i zwierząt na świecie". W trakcie realizacji projektu uczniowie korzystają z książek zakupionych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. Projekt ten ma na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i czytelniczych oraz pobudzenie do kreatywnego myślenia. Uczniowie mają zadanie: porównać rośliny i zwierzęta występujące w różnych strefach klimatycznych - określić podobieństwa i różnice oraz przystosowania poszczególnych organizmów roślinnych i zwierzęcych do środowiska ich życia. Podsumowaniem projektu będzie stworzenie modeli lub plakatów wymyślonych organizmów, które według dzieci poradzą sobie świetnie w we wszystkich strefach klimatycznych. /A. Chmielewska/   Zapraszamy do galerii

Andrzejki

Andrzejki

30.11.2018r. wspólnie z wróżkami z zerówki przepowiadaliśmy przyszłość. Razem kręciliśmy andrzejkowym kołem fortuny, rzucaliśmy monetą przepowiadając czy spełnią się w tym roku nasze marzenia. Wiemy też kto pierwszy z naszych uczniów wyjdzie za mąż. Znamy też imiona naszych przyszłych żon i mężów. /W. Bielska/ Zapraszamy do galerii.

Podsumowanie Obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości

Podsumowanie Obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości

14 listopada odbył się apel szkolny, na którym Pani Dyrektor podsumowała dotychczasowe działania w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wręczyła nagrody za zajęcie pierwszych miejsc w szkolnych konkursach. Następnie uczniowie klas czwartych i piątych oglądali  „przystanki” historyczne „Droga do niepodległości”. Przechodzili kolejno do sal lekcyjnych, gdzie ich starsi koledzy z klas 6  - 8 i  3 gimnazjum opowiadali o ludziach i wydarzeniach z lat 1914 – 1918. Na wystąpienia uczniowskie składały się prezentacje multimedialne, plakaty, krótkie inscenizacje, zakończone quizem wiedzy z nagrodami. Dzieci uważnie słuchały i chętnie zgłaszały się do odpowiedzi. /S. Kowalska/ Zapraszamy do galerii

Szkolny przegląd tańców narodowych i ludowych

Szkolny przegląd tańców narodowych i ludowych

9 listopada odbył się szkolny przegląd tańców narodowych i ludowych w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. W pokazie wzięły udział wszystkie klasy młodsze (wraz z Oddziałem Przedszkolnym) oraz klasy 4b i 5a. Tańce klas 0 - 3: trojak, koziorajka, krakowiak i polonez, zostały przygotowane i choreograficznie opracowane przez wychowawczynie tych klas, a ich staranne i jednocześnie pełne pasji wykonanie zostało dostrzeżone i nagrodzone przez jury. Pierwsze miejsce w przeglądzie zajęła klasa 2a, drugie - zerówka, trzecie - kl.1 a, a wyróżnienie otrzymała kl. 3a. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację imprezy i gratulujemy laureatom. /K. Sadowska/ Zapraszamy do galerii.

Polska Niepodległa - lekcja historii

Polska Niepodległa - lekcja historii

22 października  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „żywej lekcji historii”, którą przeprowadził Pan Zbigniew Rowiński z Grupą Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”. Można było obejrzeć  eksponaty pochodzące z okresów pierwszej i drugiej wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Młodzież szkolna ćwiczyła musztrę i szyła biało-czerwone opaski na ramię. Pan Rowiński bardzo ciekawie opowiadał o historii odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyjaśniał, w jaki sposób walczono na frontach i jakie ofiary ponieśli nasi przodkowie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością i pokojem. /M. Banaszek/ Zapraszamy do galerii.

Jesienna wyprawa do lasu

Jesienna wyprawa do lasu

17 października klasy I – III uczestniczyły w jesiennej wyprawie do lasu. Podczas pieszego wyjścia uczniowie szukali oznak jesieni, podziwiali jesienne krajobrazy, uczyli się nazywać gatunki drzew, wykonywali eksperymenty związane z mierzeniem temperatury powietrza oraz rozpoznawali rośliny należące do poszczególnych warstw lasu. Dzieci dzielnie pokonały dość długi marsz, pracując w grupach i indywidualnie nad kartami pracy. Na leśnej, słonecznej polanie wszystkim dopisywały apetyty podczas drugiego śniadania w plenerze. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły, gdzie trzecioklasiści wykonali przestrzenne makiety przedstawiające warstwową budowę lasu. /K. Sadowska, K. Perzyk, E. Wakulewicz/ Zapraszamy do galerii.

Dzień języków obcych

Dzień języków obcych

W  piątek 19 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Dzień ten ściśle wpisuje się w realizację  projektu „ Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” realizowanego w ramach programu ERSMUS +. Jego głównym celem jest uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia.

Przedstawicieli wszystkich klas 4-8 zaprosiliśmy do udziału w konkursie wiedzy ogólnej o krajach

europejskich. Po zaciętej walce, najlepszą znajomością tematu wykazali się uczniowie klasy 8a. Klasa 6a wywalczyła miejsce drugie, a trzecie klasa 3bg. Uczniowie w quizie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z krajami europejskimi i ich językami oraz sprawdzić swoje kompetencje językowe.

 Po zabawie wybrane grupy uczniów zaprezentowały znakomity repertuar muzyczno- taneczny. Mogliśmy obejrzeć pokaz tańców charakterystycznych dla krajów europejskich min. „taniec alpejski” z Austrii, „taniec fiński”, słynną „zorbę” z Grecji, „kalinkę” z Rosji i niezwykle popularną w Polsce „belgijkę” pochodzenia skandynawskiego. Po tańcach sala rozbrzmiewała wielojęzycznymi piosenkami.

 Niezwykle ciekawy był wywiad z Mają Aniłokowską- uczennicą naszej szkoły, która kilka lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Dziewczynka opowiedziała o amerykańskiej szkole i przedstawiła wiele ciekawostek o kulturze Ameryki.

Podczas trzech polsko-angielskich prezentacji o krajach europejskich uczniowie przybliżyli ich kulturę oraz realia życia. Prezentacje zawierały min. informacje o wyjazdach do krajów partnerskich  w ramach naszego programu. Uczniowie mieli możliwość poznania wielu nowych słów np. jak w języku duńskim  podziękować czy też zapewnić wybrankę o swoim uczuciu.

 Po wyczerpującej nauce miał miejsce „festiwal dań” charakterystycznych dla różnych krajów. Podczas uczty skosztować mogliśmy wiele wyśmienitych dań z całego świata. Włoskie pizza oraz tiramisu,  francuska szarlotka, grecki gyros, niemieckie Lebkuchen, Karoffelsalt i Flachwickel, duńskie ciastka waniliowe, amerykańskie brownie a także kaukaska Adżyka, meksykańska quesadilla i tortilla były niezwykle smacznym zakończeniem imprezy.

Ponadto, korzystając z przygotowanego przez poszczególne klasy wystroju każdej sali każdy mógł poszerzyć swoja wiedzą realioznawczą i kulturoznawczą na temat państw europejskich oraz  dowiedzieć się więcej o celach i  działaniach, naszego projektu. /D. Dyguła/ Zapraszamy do galerii.

Spotkanie w bibliotece

Spotkanie w bibliotece

19. 10. 2018 zerówka i trzecioklasiści wzięli udział w spotkaniu z panem Maciejem Markowskim, który opowiadał nam o różnych sposobach poszukiwania informacji o przodkach. Razem  rysowaliśmy nasze drzewa genealogiczne. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym zdjęciem w bibliotece w Jagarzewie. /A. Bielecka – Sternik, W. Bielska, K. Perzyk/ Zapraszamy do galerii.

Konkurs piosenki patriotycznej

Konkurs piosenki patriotycznej

W dniu 25.10.2018 w Szkole Podstawowej w Chylicach odbył się konkurs gminny Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas piątych: Daniel Wilk, Jagoda Zarzycka, Martyna Florczak, Małgorzata Reguła, Władysława Zelenko, Zuzanna Gruchalska, Aleksandra Nowak. Uczniowie zajęli drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy. /M. Kajkowa/ Zapraszamy do galerii.

Wyjazd do Danii

Wyjazd do Danii

W dniach 17-21 października miało miejsce w Danii spotkanie uczniów oraz nauczycieli z Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii, biorących udział w projekcie „ Różne podchodzenie – wspólna przyszłość” w ramach programu Erasmus +. W wyjeździe uczestniczyły nauczycielki Dorota Dyguła, Anna Zielińska – Miszczuk oraz troje uczniów: Patrycja Lewandowska, Jakub Ruta oraz Tomasz Banasiewicz. Gospodarzem była szkoła Tibberuspskolen w miejscowości  Espergaerde. Podobnie jak  na Łotwie wizyta miała na celu realizację założeń projektu w ramach programu Erasmus Plus, poznanie kultury krajów partnerskich oraz rozbudzenie postawy tolerancji wobec innych narodowości.

Program pobytu w Danii łączył przyjemne z pożytecznym. Uczniowie oraz nauczyciele otrzymali niezwykle ciekawe zadanie jakim było stworzenie musicalu. Pracując w grupach międzynarodowych uczestnicy napisali 5 znakomitych piosenek do melodii znanego z lat 80-tych przeboju wykonywanego przez Jasona Donovana: „Any my dream will do”. Doskonały humor i świetna zabawa towarzyszyła szczególnie podczas wykonywania napisanych utworów.

Odpoczynkiem od ciężkiej pracy były popołudniowe spotkania uczniów,  wspólne wyjścia na kolacje, zwiedzanie pobliskich miejsc oraz  korzystanie z tamtejszych atrakcji.  Bardzo ciekawym punktem była wspólna wycieczka do czarującej, przepełnionej  imponującymi zabytkami i ciekawą historią Kopenhagi.

Pobyt w Danii należy do niezwykle udanych. Zawarto znajomości z ludźmi z innych krajów, wymieniono doświadczenia, poglądy, spostrzeżenia na wielu obszarach, poznano kulturę i realia innych krajów a wszystko to w doskonałej atmosferze i najważniejsze podnosząc kompetencje z języka angielskiego. Z niecierpliwością czekamy na wizytę przedstawicieli z krajów partnerskich w grudniu 2018. /D. Dyguła/ Zapraszamy do galerii.

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem

W dniu 26.10.2018 r. zerówka i klasa III po raz kolejny odwiedziły Bibliotekę w Jazgarzewie. Tym razem dzieci uczestniczyły w interesującym spotkaniu z pszczelarzem. Pan Krzysztof Krzyżanek opowiadał o tym, co robią w ulu pszczoły i jak się ze sobą porozumiewają. Wszyscy próbowaliśmy słodkiego miodu prosto z pasieki pana Krzysztofa. Zobaczcie sami! /A. Bielecka- Sternik, W. Bielska, K. Perzyk/

Ślubowanie klasy pierwszej

Ślubowanie klasy pierwszej

12 października o godz. 17.00 miała miejsce uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Dwadzieścioro troje dzieci zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie przez panią Dyrektor.  Świeżo upieczeni uczniowie przedstawili krótki program artystyczny i pokazali, czego się nauczyli w pierwszych tygodniach uczęszczania do szkoły. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele starszych uczniów – powitali oni nowych kolegów, udzielili im kilku dobrych rad oraz wręczyli własnoręcznie wykonane zakładki do książek. Drobne upominki dzieci otrzymały również od rodziców. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek w szkolnej stołówce. /K. Sadowska/ Zapraszamy do galerii.

Spotkanie w bibliotece

Spotkanie w bibliotece

15 października w ramach obchodów 100-lecia  Odzyskania Niepodległości kl.0 i kl. III wzięły udział w spotkaniu pt.„Muzyczne dekady Niepodległości” w Bibliotece Publicznej w Jazgarzewie. Wspólnie słuchaliśmy utworów m.in. Chopina, Paderewskiego, Lutosławskiego. Przy akompaniamencie wiolonczeli wykonaliśmy piosenkę „Mój dom”. Anna Bielecka - Sternik, Katarzyna Perzyk, Weronika Bielska. Zapraszamy do galerii.

Konkurs techniczny na najlepszy latawiec

Konkurs techniczny na najlepszy latawiec

Na przełomie września i października został przeprowadzony konkurs techniczny na najlepszy latawiec. Uczniowie prześcigali się w pomysłach, sięgając po wyszukane materiały, aby to ich konstrukcja była najlżejsza, a zarazem najtrwalsza. Wszyscy chcieli zaprezentować się jak najlepiej - pobić rekord wysokości, długości latania, wreszcie wytrzymałości. Silne porywy wiatru nie oszczędzały modeli, czasami rozdarciu ulegała powłoka nośna, innym razem prób nie wytrzymywał delikatny szkielet latawca, który łamał się na skutek uderzenia o ziemię. Niemniej jednak, pokaz był ciekawy, a rywalizacja emocjonująca. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości i zacięcia modelarskiego.  /M. Lubańska/

Festiwal Nauki

Festiwal Nauki

Tradycją naszej szkoły od kilku lat są coroczne wyjazdy na Festiwal Nauki - wydarzenie, które już od 22 lat odbywa się we wrześniu w Warszawie, kiedy to w dziesiątkach ośrodków naukowo – badawczych organizowane są wykłady, pokazy, warsztaty i wystawy dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swoich horyzontów. W ciągu tygodnia ośrodki naukowe goszczą grupy szkolne, którym udało się zdobyć „wejściówki”. Naszej szkole przyznano w tym roku 10 lekcji festiwalowych, co sprawiło, że większość klas 4-8 i klasy gimnazjalne mogły uczestniczyć w dwóch spotkaniach, w różnych placówkach badawczych. Mottem Festiwalu Nauki jest hasło: „Brak inwestycji w naukę, to inwestycja w ignorancję”. Nasi nauczyciele w pełni się z nim zgadzają i nie żałują czasu i wysiłku, aby pokazać swoim uczniom świat polskiej nauki, pobudzić ich ciekawość i kreatywność. Szanowni Rodzice – i Wy wybierzcie się na Festiwal w najbliższy weekend ze swoimi dziećmi. Pokażcie, że nauka jest ciekawa, i że warto się uczyć przez całe życie. Koordynator Festiwalu Nauki: Małgorzata Filipiuk

Przykładowe lekcje festiwalowe, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły:

KLASA 3ag i 3bg:

1. ZA CO KOCHAMY CZEKOLADĘ – uczniowie usłyszeli kilka słów o czekoladzie, która tak wielu ludziom sprawia przyjemność. Czy czekolada może uzależniać? Czy może leczyć? Czy biała czekolada to też czekolada? Wykład zakończył się słodkim poczęstunkiem.

2. CZY WIEMY, W CZYM JEMY? -  omówienie podstawowych opakowań do żywności i ich właściwości w odniesieniu do bezpiecznego ich stosowania. Najczęstsze błędy konsumentów w stosowaniu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością tj. patelnie, tworzywa sztuczne, opakowania do żywności itp.

KLASA 4B i 5A:

1. WODA I LAS – ZAGROŻENIA I KORZYŚCI – uczniowie zapoznali się z obiegiem wody oraz sposobami gospodarowania wodą w lasach. Poznali skutki powodzi i suszy, opadów deszczu, gradu czy mokrego śniegu. Klasa 4b i 5a podczas warsztatów dowiedziała się o działaniach leśników w obliczu klęsk żywiołowych związanych z wodą. Lekcja zakończyła się quizem z nagrodami książkowymi.

2. U ŹRÓDEŁ - warsztaty dotyczyły początków cywilizacji europejskiej. Prowadzący podczas warsztatów opierali się na źródłach archeologicznych pochodzących z terenów dzisiejszych ziem polskich. Uczniowie klasy 4b i 5a uczyli się tkać. W trakcie zajęć wykonali również gliniane naczynia i paciorki z modeliny, które mogli zabrać do domu. /M. Śliwińska/

Zapraszamy do galerii

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jazgarzewie
  ul. Szkolna 10
  05-502 Piaseczno
  REGON: 000799701
  zsp.jazgarzew@op.pl

  Inspektor Ochrony Danych
  Anna Pogorzelska
  rodoanka@gmail.com
 • 22 756-72-51
  22 757-54-05

Galeria zdjęć