• W dniach 21-27 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność gościć 5 uczniów i 3 nauczycieli z Chorwacji, którzy reprezentowali szkołę Osnovna Skola ”Frank Koncelak” w Drnje.

Wizyta była realizowana w ramach projektu Akredytacji Erasmusa Gminy Piaseczno.

Przez 4 dni polsko-chorwacka grupa uczniów uczestniczyła w różnorodnych zajęciach realizujących nadrzędne cele projektu, jakimi były ekologia oraz użycie narzędzi TIK. Zadanie zaprojektowania przez uczniów loga na Dzień Ziemi z użyciem sztucznej Inteligencji w programie Canva    i wykonanie z nim pamiątkowych koszulek znakomicie wpisywało się w zamysł realizacji naszego projektu. Ponadto bardzo atrakcyjnym wydarzeniem była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym. Dzięki niej uczniowie mieli okazję ugotować ekologiczne potrawy, robić kiszonki i przebywać  ze zwierzętami.  Niezwykle ciekawe dla młodzieży okazało się poszerzanie wiedzy przyrodniczej przy wykorzystaniu różnych aplikacji do poznawania gatunków roślin i zwierząt podczas gry terenowej po lesie w Jazgarzewie. Ogromnym zaangażowaniem  cieszyły się również zajęcia z wykorzystaniem narzędzi TIK, robotów oraz zabawek ekologicznych. Podczas zajęć artystycznych nasi podopieczni uczyli się, jak uchwycić piękno natury  i zachować je na dłużej. Grupa międzynarodowa ozdabiała drewniane serduszka metodą decoupage i tworzyła pamiątkowe zakładki z użyciem suszonych roślin. Program pobytu zakładał również wycieczkę do Warszawy, gdzie wszyscy mogli podziwiać czar i wyjątkowość przyrody Łazienek Królewskich oraz przy okazji poznać naszą stolicę i jej główne zabytki.

Nasi zagraniczni goście zostali zaproszeni przez koordynatora Akredytacji Ersamusa Gminy Piaseczno na dwa ważne i niezwykle miłe spotkania z władzami miasta. Burmistrz Daniel Putkiewicz spotykał się w Urzędzie Miasta z uczniami i nauczycielami z zagranicznych szkół - Włoch, Czech oraz Turcji, którzy odwiedzili naszą gminę w ramach projektów prowadzonych we współpracy ze szkoła podstawową z Zalesiu Górnym. Nauczyciele tych państw podczas uroczystej kolacji spotkali się z wiceburmistrzem Hanną Kołakowską-Michalak.

Wizyta Chorwatów w naszej szkole sprawiła mnóstwo radości  zarówno uczniom oraz nauczycielom i była bardzo owocna ze względu na możliwość niecodziennej współpracy z innym państwem, wymianę doświadczeń, zawarcie nowych znajomości oraz podniesienie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego. Współpraca będzie kontynuowana w ramach projektów online oraz rewizytę naszych uczniów w Chorwacji.

Opiekę nad przygotowaniem programu pobytu oraz przebiegiem wizyty sprawowały: Anna Zielińska–Miszczuk  oraz Dorota Dyguła.

Za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć odpowiedzialni byli:

Anna Zielińska–Miszczuk, Dorota Dyguła, Ewa Pudlak, Anna Chmielewska, Daniel Barcicki, Magdalena Banaszek, Katarzyna Roszkiewicz, Iwona Smykuła, Małgorzata Lubańska, Arkadiusz Pietrzak oraz  Mateusz Dudzik.