Akredytacja Erasmusa Gminy Piaseczno
- Piaseczyński Festiwal Projektów Międzynarodowych
- GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY „ ŻYJĘ W ZGODZIE Z NATURĄ – ZDROWA PRZYRODA, ZDROWY JA”
- Ogródek szkolny
- Prezentacja z wymiany do Chorwacji dla społeczności szkolnej
- Wymiana szkolna z Chorwacją (spotkanie w Chorwacji)
- Sprawozdanie ze szkolenia- Barcelona
- Spotkanie z dietetykiem
- Warsztaty ekologiczne
- Sprawozdanie z akcji- Tydzień zdrowego żywienia
- Erasmus Days
- Sprawozdania z mobilności kadry-Walencja
- Wizyta Chorwatów - wymiana szkolna
- Galeria
- Regulamin projektu Erasmus- wymiana szkolna
Ogródek szkolny
Jednym z kluczowych działań realizacji projektu ekologicznego z Akredytacji Erasmusa Gminy Piaseczno było założenie rabaty warzywnej na terenie szkolnym oraz posadzenie roślin ozdobnych w celu estetycznego zagospodarowania przestrzeni wokół szkoły. Działania te miały na celu nie tylko poprawę estetyki otoczenia, ale także edukację uczniów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ekologii i zdrowego stylu życia.
Założenie rabaty warzywnej
W wyznaczonym miejscu na terenie szkoły została założona rabata warzywna, na której uczniowie wspólnie z nauczycielami i opiekunami szkolnego ogrodu zasadzili różnorodne warzywa. Wśród posadzonych roślin znalazły się m.in.: Seler rzodkiewka, szczypiorek, mięta rozmaryn szałwia bazylia i pietruszka. pomidorki
Rośliny zostały posadzone w rzędach, a wokół rabaty przygotowano ścieżki umożliwiające łatwy dostęp do pielęgnacji warzyw. Uczniowie zostali zaangażowani w prace ogrodnicze – od przygotowania gleby, przez sadzenie, aż po regularne podlewanie i pielęgnację roślin.
Plony z rabaty warzywnej będą wykorzystane do przygotowania sałatek i zdrowych przekąsek podczas obchodów Dnia Zdrowego Żywienia w szkole. Celem tego działania jest promowanie świadomego wyboru produktów spożywczych oraz pokazanie uczniom, że zdrowe jedzenie może być smaczne i pochodzić z własnej uprawy.
Zagospodarowanie terenu zielenią
W ramach projektu dokonano także upiększenia przestrzeni wokół szkoły poprzez zasadzenie roślin ozdobnych. Posadzono: rośliny kwitnące (hortensje, róże, bratki) byliny i rośliny miododajne (lawenda, jeżówki) ozdobne trawy i paprocie, drzewka owocowe (jabłoń, grusza) w ramach mini sadu edukacyjnego.
Nowe nasadzenia przyczyniły się do poprawy estetyki terenu szkolnego oraz stworzyły przyjazne miejsce do nauki na świeżym powietrzu. Uczniowie będą mogli obserwować cykl życia roślin, uczyć się rozpoznawania gatunków i dbać o przyrodę w praktyce.
Wnioski
Realizacja działań w ramach projektu ekologicznego przyniosła wiele pozytywnych rezultatów. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w prace ogrodnicze, rozwijali umiejętności współpracy i zdobywali wiedzę z zakresu ekologii, ogrodnictwa i zdrowego odżywiania. Ponadto działania te wzmocniły poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i przyczyniły się do budowania postaw proekologicznych. Projekt będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach, a rabata warzywna oraz ogród szkolny staną się stałym elementem edukacji ekologicznej w naszej szkole.
5