Uczniowie klasy 3 w czasie lekcji wybrali się do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie prowadzone są przez muzealnych przewodników warsztaty on - line dla najmłodszych. Edukatorzy, którzy dotąd prowadzili zajęcia w galeriach i na wystawach, tym razem wirtualnie przybliżyli nam wybrane dzieła sztuki znajdujące się w kolekcji muzeum. Dzięki nim umiemy już rozróżniać martwą naturę, pejzaże i portrety. Zamieniliśmy się również w prawdziwych artystów i spróbowaliśmy swoich sił w malarstwie. Sami zobaczcie! Więcej zdjęć na Facebooku szkolnym. /W. Bielska/
Dzień Ziemi
- 22.04.2020
22 kwietnia – obchodzimy Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – jest to akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie czyli takich, które pozwolą żyć w zgodzie z otaczającą nas przyrodą i chronić jej wszelkie zasoby ( powietrze, wodę ,surowce naturalne, rośliny, zwierzęta…)abyśmy mogli je zachować w jak najlepszej formie dla nas jak i dla następnych pokoleń .
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.
Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy Ludzie - dzielą między siebie tę samą planetę Ziemię, która - jest naszym wspólnym dobrem, więc wspólnie musimy o nią dbać.
Każdy z nas jest maleńką cząstką świata, ale to, jak traktujemy otaczające nas środowisko, wpływa na ten świat, na nasze zdrowie i życie. Żyjemy w czasach, kiedy na skutek rozwoju cywilizacji i ingerencji człowieka, powietrze, woda, gleba są nieustannie zanieczyszczane, zagrożone są niektóre gatunki zwierząt i roślin, towarzyszy nam globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, nadmierny hałas i smog.
Dlatego tak ważne jest abyśmy chronili Naszą Planetę. Możemy tego dokonać małymi działaniami w swoich domach, ogrodach, wychodząc do lasu. czy choćby sklepu…
Dbałość o nasze środowisko powinna stać zawsze na pierwszym miejscu, w rankingu spraw ważnych i ważniejszych.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej zatruwamy przyrodę tym jesteśmy słabsi i bardziej chorzy.
Wycinka lasów, rozrzucone wszędzie plastikowe torby po zakupach, niedopałki papierosów ,puszki oraz inne śmieci sprawiają, że nasza Matka Ziemia staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a to głównie prowadzi do upadku cywilizacji oraz zdrowia przyszłych pokoleń.
Zadbajmy o siebie i o innych dbając o swoje środowisko.
Czy wiesz, że:
1. Jedna szklana przetworzona butelka, pozwala zaoszczędzić energię równą świeceniu przez 4h, 100 watowej żarówki?
2. Produkty, które są w 100% szklane, nadają się do ponownego recyklingu i użycia po raz kolejny. Dlatego gdy pijesz sok ze szklanej butelki oddawaj ją w sklepach do ponownego recyklingu. Dzięki temu chronisz Naszą Planetę przed zniszczeniem.
3. By wyprodukować tonę papieru, trzeba pozbawić życia około 18 drzew. Często będąc w szkole marnujemy kartki papieru, które później lądują w koszu. A by pozyskać nowe, nadal są ścinane kolejne drzewa.
4. Czy wiesz, że ilość wyrzucanego przez nas drewna i papieru starcza na ogrzanie około 50 milionów domów przez 20 lat? Jest to niesamowicie dużo i długo, więc zastanówmy się jak możemy zmniejszyć te straty . Jak nie marnować papieru w naszych domach?
5. Czy wiesz, że plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat? Jeśli wyrzucimy ją w lesie dopiero prawdopodobnie po 500 latach ślad po niej zaginie.
6. Odpady plastikowe wrzucane do rzek i oceanów powodują, że giną ssaki wodne i ptaki. Jest to niebagatelna liczba 2 milionów rocznie. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy mieć na uwadze żeby pod żadnym pozorem nie wrzucać do wody śmieci.
7. Przez fakt, iż teraz wszystko pakowane jest w pojedyncze plastikowe opakowania, aż 1/3 wszystkich śmieci to opakowania po produktach żywnościowych. Codziennie na wysypiska śmieci trafia ich ogromna ilość.
8. Sześć puszek wyprodukowanych metodą recyklingu, pozwala na zaoszczędzenie 1 litra benzyny.
9. Wszystkie duże miasta w Polsce, podczas zwykłego dnia wysyłają na wysypiska śmieci ok. 100 ciężarówek z odpadami.
10. Gdy ktoś wyleje choćby 1 litr oleju silnikowego do rzeki, jest on w stanie zanieczyścić ok. 1 miliona litrów wody.
11. Ocieplenie klimatu w 2050 roku, może spowodować, że wybrzeża Wielkiej Brytanii zaleje woda.
12. WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiło do opinii publicznej, fakt iż 75% zgonów następuje wskutek zatrucia środowiska oraz nieprawidłowego sposobu życia.
13. Aż 2/3 mieszkańców świata oddycha powietrzem zatrutym przez smog. Na dłuższą metę niestety zdrowie, a nawet życie tych osób będzie bardzo zagrożone.
14. Śmieci, które lądują w Twoim koszu prawie w 50% są to odpadki nadające się na kompost. Dzięki własnemu kompostownikowi, będziemy mogli hodować rośliny na odpowiednio nawożonym gruncie nie korzystając z nawozów sztucznych.
Święta tuż, tuż...
- 11.04.2020
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święta tuż, tuż....
5Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami, dlatego nasi uczniowie przesyłają wszystkim życzenia. Życzenia pełne radości, wiosny i wielkanocnych zajączków. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii oraz krótkiego filmu zamieszczonego na facebooku szkolnym. Wesołych Świąt ! Anna Bielecka - Sternik
Pierwszy tydzień zdalnej nauki już za nami...
- 10.04.2020
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pierwszy tydzień zdalnej nauki już za nami....
14Nie chodzimy do szkoły, ale dzielnie uczymy się w domu. Poznajemy litery, zgłębiamy wiedzę na temat ochrony środowiska i oswajamy ekologiczne potwory. Klasa 1 i 3 przywitały wiosnę kolorowymi motylami i tęczowymi kwiatami. Nasi uczniowie użyli do ich wykonania kredek, farb i zmywaków kuchennych.
W tym tygodniu wybraliśmy się również w podróż na planetę twórczego myślenia, gdzie szklanka służy jako kapelusz, płyta CD jest lustrem, bądź osłoną przeciwsłoneczną, a kapciami łapie się muchy. Jednym z zadań uczniów było wykonanie wieży „Naj...” - nie musiały być one najwyższe. Mogły być najpiękniejsze, najdziwniejsze, najbardziej okrągłe. Obejrzyjcie zdjęcia i spróbujcie zgadnąć, która z nich jest: najbardziej bezpieczna, najbardziej przytulaśna, najbardziej klockowa, najbardziej naturalna, najbardziej wakacyjna, najbardziej żywa, najbardziej kryzysowa. Nasi uczniowie, zarówno ci młodsi jak i starsi korzystają z różnych platform edukacyjnych oraz uczestniczą w lekcjach on-line. A Janek z klasy 3 rozmawia ze swoją wychowawczynią w języku migowym. Serdecznie zapraszamy do galerii. Weronika Bielska , Anna - Bielecka - Sternik.
Komunikat
- 27.03.2020
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.Drodzy uczniowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.
Apel Mazowieckiego Inspektora Sanitarnego
- 17.03.2020
APEL DO RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 12 – 25 marca 2020 r.
W związku z nasileniem zachorowań na COVID-19 decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych (publicznych i niepublicznych). Działanie to ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem. W związku z powyższym oraz sygnałami zgłaszanymi do stacji sanitarno-epidemiologicznych o sytuacjach niewłaściwego zachowania Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor
Sanitarny apeluje, o:
dopilnowanie, aby ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, dzieci i młodzież w tym okresie pozostały w domu, nie przemieszczały się, ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych, gdzie mogą być duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe, kluby, itp.),
zwrócenie uwagi na możliwość organizowania przez uczniów spotkań towarzyskich (tzw. „koronaparty”, „domówek” itp.) i zakazanie swoim dzieciom spędzania czasu wolnego w takiej formie,
przestrzeganie zasad higieny osobistej (w tym higieny kaszlu i kichania oraz czystości rąk), a także systematycznego sprzątania i czystości pomieszczeń gospodarstwa domowego, stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego,
śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Listy Kuratora Oświaty do Uczniów i Rodziców
- 16.03.2020
Informacja dla ósmoklasistów
- 11.03.2020
Podziękowania od Królowej Elżbiety II
- 18.03.2020
Szanowni Państwo, oto co dziś znalazłam w skrzynce 😊: list z Pałacu Buckingham z podziękowaniami za kartki świąteczne, które przesłałam w grudniu. Po rozstrzygnięciu konkursu na najpiękniejszą anglojęzyczną kartkę bożonarodzeniową spakowałam wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace do jednej koperty i wysłałam do Anglii; raczej nie spodziewałam się odpowiedzi, ale oto dziś w skrzynce czekała niespodzianka 😊 Autorami kartek przesłanych do Pałacu byli: Natalka (4a) i Sebastian (6b) Seroczyńscy, Cezary (4a) i Amelia (8a) Bosko, Cyprian Leśniewski (7a), Zuzia Mardas-Kucińska (4a), Bartek Przybylski (4a), Zosia Truszkiewicz (4a), Damian Wilk (4a). Zgodnie z załączonym listem przesyłam podziękowania od Królowej Elżbiety II. Anna Zielińska-Miszczuk
Uwaga!
- 11.03.2020
Decyzją rządu oraz premiera Mateusza Morawieckiego od poniedziałku- 16.03. do 25.03. 2020 r. szkoła zostaje zamknięta. Nie będą odbywały się żadne zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze, a także zajęcia pozalekcyjne. W dniach 12-13.03. w szkole będą pełnione dyżury Nauczycieli w celu sprawowania opieki nad młodszymi dziećmi w godz. 8-16. Kontakt z Nauczycielami przez system Librus lub telefonicznie.
Iza Jastrzębowska, dyrektor SP w Jazgarzewie
Warsztaty kulinarne w Piekarni Grzybki
- 05.03.2020
- 2
03.03.2020 r. Klasy 1 i 3 uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w Piekarni Grzybki w Warszawie. Dzieci miały okazję obserwować na żywo pracę piekarza oraz dowiedzieć się jak powstaje chleb. Pod okiem profesjonalistów przygotowywały chałki, precle i bułeczki. Własnoręcznie wykonały również pizze, którą potem zjedliśmy ze smakiem. W tym dniu odwiedziliśmy również salę zabaw Abecadło. /W. Bielska, A. Bielecka - Sternik/
Multimedialna lekcja historii z projekcją filmu „1917”
- 02.03.2020
Dnia 28 lutego uczniowie klasy 8ab uczestniczyli w multimedialnej lekcji historii w Multikinie Ursynów.
Na początku ósmoklasiści wsłuchali wykładu historycznego podczas , którego zapoznali się z historią I wojny światowej w Europie, poznali sztukę powstałą w czasie wojny oraz poznali elementy kultury charakterystyczne dla tej epoki.
Następnie obejrzeli film Sama Mendesa „1917” - trzymającą w napięciu i zachwycającą technicznym kunsztem opowieść o przyjaźni, bezwarunkowym poświęceniu i odwadze, która napędza do działania w imię wyższych idei. Zobaczyli obraz wojny światowej , w którym dominują ból, wyczerpanie i strach, nie tylko przed wrogiem, lecz nawet przed powrotem do domu, którego perspektywa jest równie niepewna, co najbliższa przyszłość czekająca tuż po wybiegnięciu z okopu. Film ukazał im porażające żniwo wojny doskonale symbolizowane sceną, w której główni bohaterowie przemierzają "ziemię niczyją" - ponure cmentarzysko, w którym pogrzebane są nie tylko setki ludzkich istnień, lecz cała szlachetność i humanitaryzm w ogólnym wymiarze.
Była to dla uczniów cenna lekcja opowiadająca, nie tylko ponurą historię XX wieku ,ale mówiąca o poświeceniu, przyjaźni i odwadze. /M. Ludwicka/
Wyjście kl. 0 do biblioteki w Jazgarzewie
- 03.03.2020
28 lutego uczniowie klasy 0 obejrzeli interaktywną bajkę autorską w wykonaniu aktorów z teatru Urwis z Krakowa. Zabawne skrzaty uchyliły rąbka swojego tajemniczego i baśniowego świata. Przedstawianie zawierało elementy ekologiczne. Mottem bajki było pomaganie innym, bycie dobrym i uczynnym. /E. Kopińska/
Aktywna przerwa
- 26.02.2020
- 1
Dzisiaj po raz pierwszy klasa 6 a na przerwie śniadaniowej wzięła udział w "Aktywnej przerwie". Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach. Rozegrali krótki mecz w zbijaka. Program "Aktywna przerwa" realizowany będzie w każdej klasie (od klasy trzeciej) raz w tygodniu. /M.A./
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie